Świętujemy z liczbą pi

Świętujemy z liczbą pi

Na całym świecie 14 marca jest Dniem Liczby Pi. Dlaczegóż by jednak nie obchodzić urodzin stałej Archimedesa dłużej i radośniej. Tym, którzy chcieliby rozciągnąć celebrację w czasie, polecamy pełne ciekawostek i wiedzy książki Świętujemy z liczbą π i #matematyka.

Świętuj z liczbą pi!

Co możemy obliczyć za pomocą puszki pomidorów i metra krawieckiego?
Jak przekształcić plasterek pomarańczy w równoległobok?
Co ma wspólnego pocięta skóra wołu z Kartaginą?

Świętujemy z liczbą π to pozycja przeznaczona dla dzieci i młodzieży (9–14 lat), a także dorosłych, którzy chcą odkrywać piękno matematyki. Czytelnicy znajdą tu m.in. ciekawostki i anegdoty o ludolfinie, propozycje aktywności i zabaw, które można zorganizować podczas Dnia Liczby Pi oraz zagadki matematyczne o różnym stopniu trudności.

3,141592…

Rekord świata w recytowaniu z pamięci kolejnych cyfr najsłynniejszej stałej matematycznej dzierży Akira Haraguchi. Japończyk wymienił ich 100 000 (tak, sto tysięcy!). A Wy, ile cyfr zapamiętacie?

Gdzie i kto odkrył liczbę pi?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jednak najprawdopodobniej to zasługa wynalazców koła, czyli Sumerów, Wzmianki o ludolfinie znajdziemy także w biblijnych relacjach z budowy jerozolimskiej świątyni Salomona. Tajemniczą pi badali też Egipcjanie, a jako pierwszy jej wartość, z dokładnością do 2 miejsc po przecinku, podał Grek z Syrakuz (dzisiejsza Sycylia) – Archimedes.

Mezopotamia, Egipt, Grecja – z mapą w ręku łatwiej objąć wzrokiem kolebkę liczby pi.

Czy Homer Simpson udowodnił Wielkie Twierdzenie Fermata?
Co wspólnego ma kalafior romanesco z długością granicy Portugalii?
Jaki jest przepis na idealne uderzenie z rzutu wolnego?

#matematyka to pełna humoru relacja z tego, co ekscytuje matematyków. Autor opisuje skomplikowany świat wzorów i definicji językiem potocznym, lecz bez nadętego udawania, że wszystko to jest przecież banalne. Ta lektura nie przyda się przy odrabianiu pracy domowej, ale zdecydowanie umożliwi spoufalenie się z Królową Nauk.

Jaka ona piękna!

Kanadyjski naukowiec Martin Krzywinski, jeden z bohaterów #matematyki, przedstawił liczbę pi w postaci barwnej spirali. I okazała się zaskakująco piękna! Ale o tym przekonacie się dopiero, gdy dokończycie kolorowanie.

Materiały tylko dla nauczycieli.
Zaloguj się jako klubowicz.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej
Wiadomość została wysłana do odpowiedniego działu.