Biblioteka Przyrodnika
Biblioteka Przyrodnika
W Bibliotece Przyrodnika polecamy wartościowe książki, które nauczycielom pomogą przygotować ciekawe zajęcia, a uczniom zdobyć dodatkową wiedzę, podaną w pięknej szacie graficznej.
Łopianowe pole | E-book w języku ukraińskim
Katarzyna Ryrych, ilustracje: Grażyna Rigall
Dzieci ze zwykłego podwórka są świadkami zupełnie niezwykłych wydarzeń. Ktoś zamienia się w żabę, w skarpetkach rosną czarne dziury, tajemniczy pan przechadza się z burzową chmurą na sznurku, huśtawka ożywa, a z pudełka pani Dory ucieka nuda. Czy za tym wszystkim mogą stać pewna starsza pani i jej kot?
Лопушане Поле
Катажина Ририх, переклад з польської Божена Антоняк; дизайн обкладинки та ілюстрації Гражина Рігаль
Видавництво „Урбіно”, Львів 2019
Магда, маленька Кротя, яка бачить… пальцями, Наймудріший, Найдужчий, Найгрубший, Брудний Гаррі Поттер і Джек Горобець – звичайні діти зі звичайного старого будинку, які бавляться на звичайному подвір’ї край Лопушаного Поля. І все-таки тут щодня стаються справжні дива! Пихата дівчинка перетворюється на жабу, гойдалка карає зарозумілих хлопчаків з елітного новобуду, гонихмарник Тимофій приводить на мотузку грозову хмару, а над подвір’ям спалахує нова зірка. Мабуть, тут не обійшлося без Чарівниці Маріанни, що живе в сусідньому будиночку, та її чорного кота…
Opowieści o niezwykłych budowlach
Štěpánka Sekaninová, ilustracje: Jakub Cenkl
Budynki w kształcie koszyka, buta lub toalety, dizajnerskie wille, okazałe mosty czy monumentalne świątynie – to wszystko i jeszcze mnóstwo innych ważnych i oryginalnych obiektów czeka na każdego, kto wybierze się z bocianem Filipem i jego przyjacielem żabą Skoczkiem w podróż do świata architektury. Gotyk, renesans, barok, secesja, funkcjonalizm – co sobie życzysz. Siądź między skrzydłami Filipa, przygoda właśnie się zaczyna.
Opowieści o miastach i miasteczkach
Štěpánka Sekaninová, ilustracje: Jakub Cenkl
Lodowaty Jakuck, pustynny Jazd czy nieistniejące miasto przyszłości Konza – zapraszamy do przemierzenia świata wzdłuż i wszerz wraz z koziołkiem Piotrem i kurką Klarą. Odwiedzisz miasta wielkie, małe, przeludnione, historyczne i te całkiem nowoczesne. Odkryjesz ich piękno i czasem zdziwisz się, jakie są różne. Wystarczy otworzyć strony bogato ilustrowanej książki i dać się pochłonąć gwarowi metropolii ze wszystkich zakątków globu.
Dzikie i domowe. Jak człowiek udomowił zwierzęta
Jean-Baptiste De Panafieu, Simon Bailly, ilustracje: Simon Bailly
Pies, kot, owca, koń, świnia, królik, kura, złota rybka… Wszystkie te zwierzęta domowe żyły kiedyś w stanie dzikim.
Dzięki tej pięknie zilustrowanej książce dowiesz się o niesamowitym procesie, jakim jest ujarzmianie dzikiej natury przez człowieka, i poznasz mechanizmy rządzące ewolucją różnych gatunków zwierząt.
Co zrobić z tą górą śmieci?
Małgorzata Ogonowska, Artur Rogoś, ilustracje: Maciek Blaźniak
To jest książka dla mniejszych i większych dzieci, choć powinni ją przeczytać także dorośli. Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, by na serio zatroszczyć się o Ziemię. Czytając książkę od początku do końca, poznasz kilka praktycznych sposobów na ograniczenie ilości odpadów. Dlaczego nie wszystkie? Bo nikt ich nie zna, ciągle powstają nowe! Może i ty coś wymyślisz? Przeglądając strony od końca do początku, zgodnie z kierunkiem wskazywanym przez strzałki, zobaczysz, jak bardzo zasypaliśmy świat odpadami. Coś z tym trzeba zrobić…
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska, Artur Rogoś, ilustracje: Oleksandra Balytska
To jest książka dla mniejszych i większych dzieci, choć powinni ją przeczytać także dorośli. Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, by zastanowić się, dlaczego powietrze, którym oddychamy, jest tak zanieczyszczone. I czy możemy z tym coś zrobić?
Pewnie! W książce znajdziesz kilka sposobów na zmniejszenie poziomu smogu. Niestety, nie wszystkie działania zależą od nas. Niektóre mogą podjąć tylko rządy i przemysł. Warto więc wiedzieć, czego powinniśmy od nich oczekiwać. Rzecz jasna, sami też musimy działać, nawet jeśli uda się zmienić tylko drobiazgi.
Co ma kura z jaszczura? Wielka księga ewolucji
Cristina M. Banfi, Cristina Peraboni, Rita Mabel Schiavo, ilustracje: Román García Mora
Pocieszne wombaty były wielkie jak nosorożce, hipopotamy i wieloryby mają tego samego pradziadka, a rekiny prawie wcale nie różnią się od swoich przodków żyjących miliony lat temu.
Tak, tak, to wszystko prawda (choć może trudno w to uwierzyć). Jakie jeszcze sekrety skrywa historia ewolucji?
Sowa czy puszczyk?
Emma Strack, ilustracje: Guillaume Plantevin
Ale duży pingwin! No coś ty, nie widzisz, że to alka? Mmm, pyszna nektarynka. Nie, nie, to brzoskwinia. To niebezpieczny wirus. Ależ skąd, to niegroźna bakteria. Oto kolekcja par podobnych, ale nie tak do końca. Naukowe fakty, zabawne informacje oraz niesamowite ciekawostki – dzięki nim wzbogacisz swój dociekliwy umysł (a może mózg?). Diabeł tkwi w szczegółach!
Everest
Sangma Francis, ilustracje: Lisk Feng
Niewzruszony olbrzym nieustannie smagany mroźnymi podmuchami wiatru. Dostojny gigant spiczastym wierzchołkiem rozdzierający napęczniałe od deszczu i lodu chmury. Niemy kolos śniący się każdemu, kto pokochał góry.
Mount Everest. Wyżej jest tylko niebo.
Zachwycająca opowieść o górach, himalajskiej przyrodzie oraz historii i kulturze pogranicza Nepalu i Tybetu.